Izrada enfleurage pomade
Anfleriranje je vrlo stara metoda korištenja masnoća za ekstrahiranje mirisa iz svježih cvjetova. Masnoće koje se koriste trebaju biti bez mirisa i u krutom stanju na sobnoj temperaturi na kojoj se i odvija postupak anfleriranja (tj. hladnom metodom).
Anfleriranje
Klasična tehnika anfleriranja podrazumijeva nanošenje cvjetova jednog po jednog na sloj masnoće, skidanje cvjetova kad uvenu, pa zatim bezbrojno ponavljano nanošenje-skidanje dok se masnoća ne zasiti mirisom. Primjena te metode zahtijeva puno preciznog rada, stalno treba paziti da se masnoću ne kontaminira, a na skidanim cvjetovima uvijek zaostane dio masnoće, što je čisti gubitak. Metoda predložena u niže navedenoj uputi je mnogo spretnija: cvjetovi u posudi, masnoća na poklopcu! Ne oduzima toliko vremena, nema puno petljanja s biljnim materijalom, pa je lakše izbjeći kontaminaciju masnoće tijekom procesa. Kod svake promjene biljnog materijala je posudu uputno očistiti alkoholom. Metoda provjereno funkcionira! Moje pomade jasmina sambaca, ljubičice i noćne frajle su besprijekorno čiste, traju već drugu godinu i mirišu božanstveno. |
Za izradu pomade treba pripremiti:
- svježe cvjetove
- biljnu mast
- posudu s poklopcem koji ju dobro zatvara
- spatulu
- sterilizirane staklenke koje se mogu dobro zatvoriti
- naljepnice
- bočicu 70%-tnog alkohola
Postupak izrade pomade zahtijeva puno rada. U ovu svrhu se najčešće koristi rafinirano kokosovo ulje bez mirisa. Ono je do temperature od + 24 stupnja C u krutom stanju. Ako je temperatura na kojoj radite viša, učvrstite bazu dodavanjem male količine pčelinjeg voska. Ili izaberite neku drugu biljnu mast. Cvjetovi koje izaberete za anfleriranje ne smiju biti vlažni od kiše ili rose.
- Za anfleriranje možete koristiti pribor koji nađete u kuhinji. Primjerice, to može biti vatrostalna zdjela s poklopcem kakvu koristite za pripremu hrane.
- Prije početka anfleriranja posudu, poklopac i pribor dobro operite i zatim očistite 70%-tnim alkholom. Prilikom svake zamjene cvjetova donju posudu opet očistite alkoholom.
- Cvjetove stavite u jednom sloju u posudu. Unutrašnju stranu poklopca premažite debelim slojem izabrane biljne masti. Da biste povećali površinu na koju mirisne molekule mogu prionuti, površinu masnoće zarežite (cca 1 cm duboko) u obliku rešetke.
- Poklopcem dobro zatvorite posudu u kojoj su cvjetovi i ostavite da stoji na nekom prohladnom mjestu (mislim da hladnjak nije najbolje rješenje) dovoljno dugo da masnoća apsorbira miris. Ovisno o vrsti biljnog materijala, to može trajati između 24 i 48 sati.
- Da bi masnoća poprimila dovoljno jak miris postupak treba ponavljati mnogo puta. Francuski standard spominje brojku od 36 promjena cvjetova, ali će za apsorbiranje nekih mirisa trebati i više promjena.
- To će možda značiti čekanje do sljedeće sezone/a cvjetanja odabrane biljke. U takvom slučaju pomadu treba sačuvati u dobro zatvorenoj staklenci u hladnjaku ili hladnom podrumu ako ga imate.
- Kad budete zadovoljni jačinom mirisa pomade, steriliziranom spatulom ju prebacite u sterilizirane staklenke, čvrsto ih zatvorite i čuvajte na hladnom mjestu.
- Ako kod pakiranja pomade u male staklenke želite dobiti glatku površinu, stavite staklenke na kratko u zagrijanu pećnicu da se površina izravna.
- Razmislite i o opciji da napravite búkē-pomadu, tj. da nakon što završi sezona cvjetanja biljke koju ste anflerirali proces nastavite sa cvjetovima čija cvatnja tek počinje, a miris im je kompatibilan s prethodnim mirisom.
A možete i od početka koristiti izabranu mješavinu dostupnih cvjetnih materijala. Mogućnosti su brojne, istražujte. Rezultat može biti pomada iznenađujuće zanimljivog mirisa.
Pomadu u njenom izvornom obliku možete, ovisno o jačini mirisa, koristiti kao soliflore kruti parfem. Ili možete njen miris uključiti kao jednu komponentu u formulu kompleksnijeg krutog parfema. Izbor je na vama. Uživajte!