12
tra
2013

Retro miris ljubičica

S proljećem, sezonom prebogatom ljepotom svih vrsta i oblika, stižu ljubičice. Imate li sreće, povjetarac će na trenutak zaposliti vaš nos njihovim mirisom pokupljenim iz neke živice, zapuštenog vrta ili sa zarasle ledine.

Kod većine nas miris ljubičica izaziva nostalgiju, budi uspomene na djetinjstvo, na ljubičaste buketiće uokvirene vijencem srcolikih listova koji su se nekad prodavali na tržnicama i ulicama, možda na parfem koji su nosile naše bake i mame. U svakom slučaju, miris uspomena…

Skromni cvijet ljubičice odbija predati svoj bogati, slatko-puderasti, nježni cvjetno-drvenast miris na komercijalno korištenje. Jedan od rijetkih podataka o proizvodnji ulja iz cvijeta ljubičice spominje da se od tone cvjetova dobiva tek 30-ak mililitara mirisnog materijala…

Stoga je za parfimeristiku bio izuzetno važan događaj kad su krajem 19. st. sintetizirani jononi, laboratorijska inačica mirisa ljubičice. To je glavobolno skupe parfeme dostupne samo rijetkima i (pre)bogatima spustilo u doseg “običnog” pučanstva. Niz parfema u kojima se koriste jononi je beskrajan, no ako ste u potrazi za parfemom s mirisom ljubičice, kad ste u prilici birati saznajte što će vaš nos namirisati u: Bois de Violette (Lutens), Drole de Rose (L’ Artisan Perfumeur), Lipstick Rose (Frederick Malle), Angel Violet (Thierry Mugler), Intimately Beckham for Men (Coty) ili Jolie Madam (Balmain).

A sada, dok im traje sezona, nosite cvjetove u džepu, pričvrstite ih na rever umjesto broša, uvežite buketić šalom ili smislite neki svoj način uživanja u njihovom mirisu…

 

You may also like

Mirisni potpisi – međunarodna izložba prirodnih parfema
Ružmarin za prisjećanje

Leave a Reply