6
ožu
2015

Dragocjeni miris ljubičice

Ekstrakcija mirisnih supstanci iz biljnih materijala je daleko od jednostavnog i laganog posla. Čovječanstvo se odvajkada dovija kako to najbolje učiniti. Primjenjuju se razni postupci: maceracija, tinkturiranje, enfeurage tehnika, razne vrste destilacija, ekstrakcije različitim otapalima…

Jedan od mirisa čija je proizvodnja velik izazov i izvor frustracije za parfimere je miris cvijeta ljubičice. Teoretski, eterično ulje cvijeta ljubičice je moguće dobiti. No to je izuzetno skupa i neisplativa zanimacija kad se zna da ga je u cvjetovima svega 0,003 %. Naišla sam na podatak da je krajem 19. st. kad se apsolut ljubičice još proizvodio od prirodne sirovine, za 1 kg apsoluta trebalo 33 tone cvijeta i da je cijena bila 82 500 zlatnih njemačkih maraka (što god to značilo). Zato je parfimerima bilo veliko olakšanje kad je od 1893. postalo moguće sintetizirati aromakemikalije jonone koji dočaravaju taj miris. Dočaravaju!? Možda…

IMG_1722

Korijen perunike spreman za destilaciju

Nekada (a i danas, za krajnje ekskluzivne potrebe) se miris zvan “firentinska ljubičica” dobivao dugotrajnim, mukotrpnim i zanovijetnim postupkom u kome ljubičicama nema ni traga.

Dakle: perunike vrsta Iris pallida, Iris germanica ili Iris florentina treba uzgajati tri godine, zatim ručno iskopati podanke, pažljivo odvojiti ostatak biljke za replantažiranje, s podanaka precizno skinuti nepotrebno korijenje, oprati ih, oguliti, narezati, sušiti 2-5 godina (toliko je potrebno da se neatraktivni zemljano-kiselkast miris svježih podanaka počne pretvarati u cvjetno-drvenasto-puderasti miris ljubičice), zatim ih usitniti, pomiješati s vodom, destilirati i dobiti eterično ulje koje se naziva i “maslac korijena perunike”.

Treba li čuditi da nakon takve procedure kilogram ulja košta cca 91.000 €, što taj materijal lansira u sam vrh najskupljih parfemskih sastojaka?

Tradicionalno korišten kao fiksativ za mirise, on prati i podržava ostale note u kompoziciji, diskretno naglašava njihove karakteristike, učvršćuje mjesta na kojima bi moglo doći do narušavanja glatkog tijeka parfema.

Kad pomirišem maslac korijena perunike, istog trena propadam niz zečju rupu (sjećate li se Alisinih skitaranja po Zemlji čudesa?) u neku nostalgičnu Arkadiju gdje su mirisi nezemaljski zanosni i gdje vlada otmjenost duše…

 

You may also like

Mirisni potpisi – međunarodna izložba prirodnih parfema
Ružmarin za prisjećanje

Leave a Reply